Film zablokowany na całym świecie

By | 16 września 2014

Robię sobie testy na youtube wrzucając różne materiały, a zwykle są to jakieś kompilacje. W pewnym momencie, gdy postanowiłem zrobić składankę najlepszych skeczów Benny Hilla to po jego wrzuceniu w panelu pojawiła się informacja: „Film zablokowany na całym świecie„. Wrzucony film mogę obejrzeć tylko ja i nikt więcej. Poczytałem w internecie o tej sprawie i przytoczę teraz kilka cytatów:

„Niestety dodanie napisu nic nie pomogło, dalej to samo – informacja, że niby fragment z 00:10 zawiera prawa autorskie”.

„Wystarczyło przed wrzuceniem nagrania odbić lustrzanie”.

„Jeśli wrzucasz muzykę objętą prawami autorskimi, to wiem, że ludzie lekko ją przyspieszali i wtedy youtube nie łapał praw autorskich. Miałem podobny problem i u mnie chodziło o muzykę. YouTube zaraz po wrzuceniu przeze mnie filmu blokowała go na cały świecie mówiąc, że to jakaś firma. Znalazłem na to sposób. Jeżeli naprawdę blokują tylko za utwór, to wystarczy lekko go przerobić w takim programie, jak na przykład Audacity. Zrób to tak, aby zmiany nie były normalnie zauważalne. Ścieżka dźwiękowa się zmieni i nikt się nie powinien czepiać.”

„Przecież fizycznie niemożliwe jest sprawdzanie tych filmów ręcznie. Jeżeli coś zostało zablokowane od razu po dodaniu, to na 100% nie maczał w tym palców człowiek. Jest coś takiego jak prawo cytatu, więc wystarczy ustawić filtr, aby pomijał fragmenty krótsze niż 15 – 20 sekund, a nie głupio się tłumaczyć, że wszystkim tak robią. Trzeba myśleć, a nie usprawiedliwiać swoją nieudolność cenzurą. Autor niech wejdzie w spór z wytwórnią wtedy na 90% mu odpuszczą, albo sprawa skończy się w sądzie i ją wygra, bo to w końcu recenzja…”

„Jeden ze znanych twórców na YouTube, mówił ostatnio, że na tym serwisie funkcjonują boty, które wyszukują i blokują filmiki ze skopiowanymi treściami. Twierdził, że podczas cut scen musi coś mówić, żeby żaden bot nie miał powodu do blokady filmiku. Jeśli rzeczywiście tak jest, to wklejanie całego trajlera na pewno kwalifikuje się pod nóż botów.”

„To właściciel praw autorskich decyduje, czy inni mogą korzystać z należących do niego, oryginalnych materiałów. Właściciele treści często udzielają zgody na używanie ich treści w YouTube w zamian za umieszczenie reklam w filmie. W pewnych przypadkach właściciele treści nie pozwalają jednak na ponowne użycie ich materiałów:
Zablokowanie filmu: Właściciel praw autorskich może zablokować film, co oznacza, że nie będzie można go obejrzeć. Blokada może obejmować cały świat lub tylko wybrane kraje. Blokada globalna może wpłynąć na opinię o Twoim koncie, co oznacza utratę dostępu do określonych funkcji YouTube. Pamiętaj, że usunięcie filmów, które pogorszyły opinię konta, nie przywróci mu dobrej opinii. Roszczenie Content ID w większości przypadków uniemożliwia monetyzację filmu. Na takim filmie może za to zarabiać właściciel praw autorskich.”

testy-youtube (1)

Dodałem na raz trzy filmy, które zostały zablokowane i od razu moje konto YouTube złapało złą opinię.

testy-youtube (2)

Zła opinia faktycznie wygasła po 30 dniach.

testy-youtube (4)

Twój film może zawierać klipy, które są własnością strony trzeciej.

testy-youtube (5)Pierwsze trzy odpowiedzi to podpucha.

testy-youtube (6)Jeśli wykorzystałeś fragment jakiegoś utworu w celu przeprowadzenia recenzji to wydaje się, że można zakwestionować roszczenie.

Wracając do moich testów to zrobiłem tak: wziąłem inny zestaw wyciętych gagów Benny Hilla, złożyłem w jedną kompilację, rozciągnąłem wideo, aby zmienić długość obrazu i dźwięku, wykonałem odbicie lustrzane i zmieniłem lekko kolorystykę, w opisie nie podałem, że to skecze Benny Hilla – tylko napisałem coś zupełnie innego. I co się stało? Filtr youtube tuż po wrzuceniu filmu widzi co to jest i znowu film został zablokowany na całym świecie, czyli że został zablokowany przez jego właściciela na mocy praw autorskich. Wniosek jest jeden: widocznie filtry youtube zostały poprawione i nie da się ich już tak łatwo ominąć zmieniając niektóre elementy filmu, o których pisano w podanych cytatach.

Tak sobie myślę, że jak ktoś robi jakieś kompilacje albo używa fragmentów materiałów komercyjnych, bo np. chce nagrać recenzję filmu to dobrze mieć dwa kanały, założone na dwa różne adresy e-mail. Jeden kanał użyć tylko do sprawdzania materiałów, które chcesz użyć na tym głównym. Powiadomienie o złamaniu praw autorskich dostaje się na pocztę e-mail od razu po wrzuceniu filmu.

testy-youtube (8)W innym, testowym filmie użyłem znanego utworu jako tło. Widziałem, że jest teledysk na youtubie do tego utworu wrzucony przez jakąś osobę, nie wytwórnię. Film się wyświetla, ale musiałem zatwierdzić, że są w nich treści stron trzecich. Treści stron trzecich zostały przez Ciebie zatwierdzone – taką mam adnotację przy filmie. Na tym filmie wyświetlają się reklamy, ale ja nich nie zarabiam, tylko właściciel praw autorskich do utworu, mimo, że strona wizualna klipu należy do mnie.

Kolejny test to znowu fragment Benny Hilla, który przyśpieszyłem już znacznie i usunąłem obraz, więc został tylko dźwięk. Tym razem filtry mnie nie złapały. Tylko co z tego skoro wcale nie ma obrazu? Co najśmieszniejsze to napisali mi, gdy pierwsze raz wszedłem pod url, gdzie ten film został opublikowany: „Wykryliśmy, że w twoim filmie może drżeć obraz. Czy chcesz to poprawić?” 😉

Jeszcze jeden test to wrzucony fragment amerykańskiego filmu, do którego dodałem polskie napisy. Mam przy tym filmie adnotację: „Dopasowano do materiałów innych podmiotów„. Tu też na filmie wyświetlają się reklamy, na których zarabia właściciel praw autorskich, nie ja.

testy-youtube (9)I jeszcze zrzut ekranu przedstawiający wytyczne YouTube dotyczące dobrej opinii konta, blokad itp.:

testy-youtube (3)

W ustawieniach można znaleźć taką funkcję, dzięki której możesz blokować swój własny film na YouTube pod tzw. content ID. Więcej informacji o roszczeniach z tytułu content ID: https://support.google.com/youtube/answer/6013276?hl=pl

Wpis znaleziony poprzez frazy:

  • jak ominąć prawa autorskie na yt 2019