Jak zrobić backup bloga?

By | 31 grudnia 2013

Jak zrobić backup bloga wordpress? Po co w ogóle robić backupy – można byłoby zapytać. Po to, aby jak coś się spie… zepsuje na blogu lub padnie serwer na hostingu, gdzie go trzymasz, dało się bloga odtworzyć. W przeciwnym wypadku pewnego pięknego dnia możesz zostać uczestnikiem takiej lub podobnej rozmowy:

– Proszę powiedzieć co tutaj się stało?
– No blog pierd… pie… nie będę mówił jak… Tak się wystraszyłem, że hej. Ja mówię: Matko Bosko, mówię, co, co, co to się stanęło?

Skoro czytasz ten wpis to masz świadomość tego, że w dzisiejszych, ciężkich i niepewnych czasach robienie kopii zapasowej to konieczność. Z tymi przymiotnikami w poprzednim zdaniu to oczywiście trochę przesadziłem – czasy są ciężkie dla Ciebie na tyle, na ile uważasz, że są ciężkie. Przechodząc jednak do meritum sprawy tego jak zrobić backup bloga to musisz wiedzieć, że najlepiej jest skopiować sobie bazę danych oraz wszystkie pliki strony. Kopiując tylko bazę danych odtworzysz tylko treść i wszystkie ustawienia, natomiast wrzucone zdjęcia i pliki pójdą w du… w pewne ciemne miejsce lubiane szczególnie przez panów kochających inaczej. Aby do tego nie dopuścić wystarczy zainstalować dwie wtyczki. Jedna z nich jest i tak obowiązkowa na każdym blogu, bo zabezpiecza go przed atakami hakerów i innych typów spod ciemnej gwiazdy. Mówię tu oczywiście o wtyczce o nazwie iThemes Security. Znajdziesz ją tutaj. Ten plugin pozwoli Ci robić okresowy bekap bazy danych, a nawet wysyłać go na dowolną, swoją skrzynkę e-mail. Druga wtyczka, którą polecam to WordPress Backup to Dropbox, dostępna tutaj. Oprócz zainstalowania tej drugiej musisz założyć sobie też konto na dropboxie, gdzie na start masz darmowe 2 GB miejsca na Twoje dane. Zarejestrować się możesz pod tym linkiem. Rejestrując się z mojego linku dodasz do mojego konta 500 MB miejsca, nic samemu na tym nie tracąc. Wszystkich, którzy tak uczynią od razu błogosławię i z góry mówię szczere – Bóg zapłać. 😉 Niech moc będzie z Wami!

Po włączeniu wtyczki WordPress Backup to Dropbox należy zezwolić jej na korzystanie z Twojego konta dropbox. Wystarczy kilka kliknięć. Od tej chwili możesz wykonywać backup Twojego bloga na serwer w chmurze dropboxa. Dodatkowo możesz zainstalować aplikację dropboxa na swoim komputerze i wszystkie pliki jakie będziesz tam trzymać trafią także do folderu na dysku twardym Twojego komputera. Odwrotnie również – wszystkie pliki jakie wrzucisz do tego folderu trafią również na dysk dropboxa.

backup bloga

Tak będą wyglądać zbekapowane pliki bloga na dysku Twojego komputera.

Jak zrobić backup bloga

Dodatkowo w folderze wp-content – plugins – better-wp-security – backups będziesz mieć zapisaną bazę danych bloga.

Skoro już wiesz jak zrobić backup bloga to jeszcze parę motywujących słów. Nie odkładaj zrobienia backupu bloga, aż do momentu, gdy będzie już za późno. Pamiętaj, że na tę czynność musisz znaleźć czas w swoim harmonogramie. Chyba, że nie zależy Ci na tym co do tej pory na swojej stronie opublikowałeś (-aś). Koniec kropka. Do roboty.

Dopisek z kwietnia 2016: obecnie korzystam wtyczki UpdraftPlus Backup and Restoration (również darmowej). Jest trochę wygodniejsza niż WordPress Backup to Dropbox, bo kopiuje pliki pakując je w archiwa, a nie wrzuca luzem pojedynczo na Dropboxa, robi także zrzut bazy danych i umieszcza w tym samym folderze co inne pliki. Minusem jest to, że jeśli masz kilka blogów to wszystkie pliki stron będą w jednym folderze. Po nazwach plików zip można jednak rozpoznać z jakiego blogu one pochodzą.backup bloga wordpress
Jakby komuś było mało to są jeszcze inne wtyczki do backupu bloga, które można wypróbować:
http://wordpress.org/plugins/duplicator/
http://wordpress.org/plugins/backupwordpress/
http://wordpress.org/plugins/backwpup/

One thought on “Jak zrobić backup bloga?

  1. Paweł Post author

    Muszę dodać, że trzeba także robić backupy stron i blogów, na których Ci mniej zależy, czyli tzw. zaplecza – jak mówią na to pozycjonerzy. Zdarzyło mi się stracić przez awarię dysku na hostingu współdzielonym 8 stron. 7 odtworzyłem, a 1 musiałem sobie darować, bo kopii nie miałem. Z google i bing cache też nie dało się wyciągnąć całej treści. I był klops.

Comments are closed.