Niezbędne programy na komputerze

Niezbędne programy na komputerze, czyli narzędzia, z których korzystam pracując na komputerze i w internecie. Większość z nich jest darmowa.

Obróbka zdjęć dzięki GIMP http://gimp.org (program darmowy)
Konwertowanie filmów i muzyki do różnych formatów, ściąganie filmów z youtube, nagrywanie płyt CD i DVD za pomocą DVDVideoSoft Free Studio http://www.dvdvideosoft.com/pl/free-dvd-video-software.htm (program darmowy z wbudowanymi reklamami)
Obróbka filmów przy pomocy Movie Studio Platinum 12 Suite, czyli trzy programy w jednym (Movie Studio Platinum 12.0, DVD Studio Architect 5.0 i Sound Forge Audio Studio): http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiopp (Cena to 99,95 euro, ale na allegro można kupić ten pakiet za około 200 zł; ze strony producenta pobierasz najnowszą wersję trial, z której można korzystać przez 30 dni bez ograniczeń, a po tym czasie kupujesz wersję pudełkową na allegro i aktywujesz programy kodami jakie znajdziesz w opakowaniu ciesząc się dożywotnią licencją)
Generowanie czołówek 3D i animacji do filmików programem Blender http://www.blender.org/download (program darmowy; nauczenie się obsługi nie jest łatwe)
Odtwarzanie filmów – korzystam z trzech programów, bo dobrze jest sprawdzić jak wyrenderowany film prezentuje się w różnych odtwarzaczach: VLC Media Player, Media Player Classic lub AllPlayer (programy darmowe)
Odtwarzanie muzyki dzięki Foobar2000 http://www.foobar2000.org/download
Nagrywanie zrzutów ekranu dzięki CamStudioPortable http://camstudio-portable.softonic.pl/download (program darmowy). Ostatnio próbowałem zainstalować ten program na innym komputerze i razem z nim instalowało się jakieś badziewie, które musiałem potem usuwać. Zamiast niego znalazłem Open Broadcaster Software, który jest trochę trudniejszy w obsłudze, ale są tutoriale na youtube wyjaśniające jak się nim posługiwać. Do pobrania na stronie: http://obsproject.com
Obróbka tekstu za pomocą pakietu biurowego Apache Open Office http://www.openoffice.org/pl/product.download.html lub pakietu KingSoft http://www.kingsoftstore.com/download-office (programy darmowe). Ja preferuję Open Office. Dodatkowo przydaje się też Notepad++ do obróbki plików wrzucanych na serwer np. .htaccess (taki plik tekstowy po obróbce w windowsowym notatniku może nie działać) http://notepad-plus-plus.org (program darmowy).
Odczytywanie plików PDF dzięki Adobe Reader http://www.adobe.com (program darmowy)
Kopie ważnych plików w chmurze dzięki programowi Dropbox (darmowe 2 GB miejsca na serwerze). Dodatkowo udostępniony folder dropboxa wrzucam także automatycznie na Dysk Google: http://www.google.com/intl/pl_pl/drive/. Do Dropboxa mam podłączony komputer stacjonarny oraz laptop, więc pliki kopiują mi się automatycznie, gdy wykonam jakąś zmianę w pliku na jednym lub na drugim komputerze. Bezpieczniej jest mieć ważne pliki na dwóch komputerach, a dodatkowo w dwóch „chmurach”.
Usuwanie śmieci i plików tymczasowych z dysku dzięki CCleaner: http://www.piriform.com/ccleaner/download (podstawowa wersja darmowa)
Backup i odzyskiwanie danych z dysku dzięki http://www.acronis.pl/homecomputing/trueimage (wersja trial, po której wygaśnięciu działa odzyskiwanie; najlepiej zrobić sobie backup świeżo zainstalowanego systemu z zainstalowanymi wszystkimi programami; w przypadku problemów odtworzysz sobie system w godzinę, zamiast spędzać dzień lub dwa na instalowaniu wszystkiego od początku)
Przeglądanie internetu, czyli przeglądarki z których korzystam (kolejność nieprzypadkowa): Firefox, Chrome, Opera. (programy darmowe)
Ochrona antywirusowa komputera, dzięki programowi Avast w wersji darmowej http://www.avast.com (podstawowa ochrona za darmo)
Skanowanie komputera pod kątem złośliwego oprogramowania co pewien czas za pomocą http://www.malwarebytes.org (program darmowy)
Pakowanie i rozpakowywanie archiwów, dzięki 7-Zip http://www.7-zip.org (program darmowy)

Drukowanie dokumentów, faktur, zdjęć, skanowanie itp, do tych celów używam urządzenia wielofunkcyjnego Brother MFC-J6510DW (Cena około 800 zł). Drukarkę mam już 3 lata i sprawuje się ona nadal znakomicie. Używałem jak do tej pory wyłącznie tuszów oryginalnych.
Praca, czytanie, oglądanie śmiesznych kotów na youtube na Monitorze LED SAMSUNG 27″ S27C350H (jeden z tańszych modeli o takiej przekątnej ekranu z ceną około 950 zł)
Komputer złożony pod koniec 2013 roku w Komputroniku za niecałe 2500 zł (tani procesor dwurdzeniowy Intel Celeron CPU G550 2,60 GHz, tania karta graficzna GeForce GT630, trochę lepsza płyta główna Gigabyte (z możliwością podpięcia lepszego procesora w przyszłości), nagrywarka DVD, czytnik kart, dysk 1TB podzielony na 3 partycje, 8 GB ramu, system Windows 7 SP 1, obudowa Modecom z dodatkowymi wentylatorami, klawiatura i myszka Modecom). Komputer osiągnął liczbę 5,4 w indeksie wydajności systemu Windows, a najsłabszą ocenę ma karta graficzna. Gram tylko w kierki, więc nie potrzebuję na razie lepszego sprzętu. Do obróbki plików video w HD taki zestaw mi wystarcza.
Niezbędne programy na komputerze

Aktualizacja listy programów: kwiecień 2016

Wpis znaleziony poprzez frazy:

  • niezbedne programy
  • programy niezbedne do urochomienia komputera
  • programy w komputerze