Strona wyindeksowana, ale PageRank pozostał!

By | 18 grudnia 2013

Strona wyindeksowana, ale PageRank pozostał! Taka sytuacja. Więc mam sobie stronę główną pewnego bloga z PageRank 4, a w poszczególnych wpisach (a jest ich raptem nie więcej niż 10 + kilka tagów i kategorii) jest PR od 2 do 3. Fajnie, prawda? Ale niestety mimo zachowania wszelkich środków ostrożności dziś okazało się, że strona jest wyindeksowana w wyszukiwarce Google. Kilka podstron jeszcze pokazuje się w Bing. No cóż, to tylko strona zapleczowa, z której nawet nie linkowałem do swoich innych stron. Była ona podpięta do backlinks.com, a sprzedały się tam ledwie 3 czy 4 linki, a to głównie z powodu niedopasowanej pod reklamodawców tematyki.

Jak dowiedziałem się o tym wyindeksowaniu? Próbując dodać kolejną podstronę do backlinks.com. Jeśli podstrona jest nieobecna w wyszukiwarce Google to otrzymasz odpowiedni komunikat. Myślałem, że to błąd, ale jakie było moje zdziwienie, gdy wpisując komunikat „site:nazwadomeny” okazało się, że strony nie ma. Ten sam komunikat w bing.com zwraca jeszcze kilka podstron.

Jak się okazało dwa dni później – powodem tego stanu rzeczy był ręczny przegląd przez googlową Web Spam Team stron sprzedających linki w platformie backlinks.com. Inna z moich stron zarabiająca ponad 20$ miesięcznie na sprzedaży linków w tej platformie też oberwała klapsa od Google. PageRank został wyzerowany, ale nie zniknęła z indeksu. Po apdejcie PageRanku kilka dni wcześniej dodałem tam też kilka innych stron. Dziś je jednak stamtąd usunąłem. Szkoda by je także wyzerowało skoro mają co najmniej PR2.

Ale wracając do tematu wpisu, czyli „strona wyindeksowana, ale PageRank pozostał” to podobno w przeciągu 30 dni po wyindeksowaniu strony z google, PR również powinien zniknąć, czyli wskazywać PR N/A. Z ciekawości dodałem stronę do narzędzia Google dla webmasterów. Zakładka „działania ręczne” ujawniła prawdę – „czysty spam”!

czysty spam

Co zrobiłem ze stroną po tym jak dowiedziałem się o wyindeksowaniu? Zmieniłem skórkę, wyłączyłem wtyczkę WordPress SEO by Yoast (uruchomioną na blogu kilka tygodni temu), dodałem obok miejsca wyświetlania linków z backlinks.com także kilka linków do znanych wszystkim i zaufanych w oczach google stron oraz opublikowałem nowy wpis. Na stronie wyświetlają się jeszcze linki z systemu, więc nie usuwałem strony z backlinks.com. Oczywiście to nie przywróci jej do indeksu. Gdy przestaną wyświetlać się linki z systemu będzie można spróbować zgłosić ponowne rozpatrzenie strony. Ale zrobię to tylko jeśli do tego czasu nie wywali mi PR. A na koniec trochę pogrzebowej muzyki.

One thought on “Strona wyindeksowana, ale PageRank pozostał!

  1. Pingback: Backlinks.com zmiażdżone przez Google!

Comments are closed.