Wyświetlanie ostatnich wpisów z blogów dzięki RSS

By | 1 kwietnia 2014

Miałem taki pomysł, aby wyświetlać tutaj ostatnie wpisy z ciekawych blogów korzystając z ich kanałów RSS. Użyłem do tego wtyczki: RSS Multi Importer, tu ją znajdziecie. Zebrałem kilkadziesiąt blogów i umieściłem je na podstronach: http://pawel-nowak.com/raporty-zarobkow-blogerow/ i http://pawel-nowak.com/blogi-finansowe/. Na podstronie raporty zarobków blogerów chciałem mieć tych blogerów, którzy miesiąc w miesiąc publikują swoje zarobki, natomiast na podstronie blogi finansowe zebrałem najciekawsze moim zdaniem blogi o tematyce finansowej. W pierwszym przypadku nie znalazłem zbyt wielu odpowiednich blogów, nas których autorzy chcieliby dzielić się tym ile zarabiają. Ale nie o tym chciałem w tym wpisie dzisiaj pomarudzić. Otóż wtyczka działa świetnie, ale niestety strasznie spowalnia wordpressa. Nie dość, że korzystam ze słabego hostingu to jeszcze mam męczyć się z blogiem z powodu dodatkowego obciążenia procesora? Dlatego wyłączyłem wtyczkę. W wordpressie można też wrzucać RSSy blogów do widgetów bloga i zaznaczyć, ile ostatnich wpisów chcesz wyświetlać, ale dodawać blogi musisz pojedynczo, czyli każdy blog to osobny widget. Minus tej metody jest taki, że RSSy takich blogów możesz wyświetlić wyłącznie w panelu bocznym, headerze czy stopce, a nie we wpisie czy stronie bloga.

Chodziło mi o zrobienie u siebie czegoś takiego jak ten przykładowy agregator blogów finansowych: http://blogifinansowe.blogspot.com. No cóż, pomysł spalił na panewce, inaczej mówiąc wziął w łeb lub spełznął na niczym. Z tego powodu będę musiał założyć sobie taki agregator na jakiejś subdomenie blogspot.com.

Jak zrobić wyświetlanie ostatnich wpisów z blogów za pomocą RSS (feed)? Aby wygenerować RSSy dla jakiejś domeny to po adresie bloga dodajemy:
Do blogów wordpress.com, na własnej domenie oraz na onecie i blog.pl (czyli ogólnie tych korzystających ze skryptu wordpress) dopisujemy po adresie: /feed
Do blogów na blogspocie: /feeds/posts/default
Do blogów na bloog.pl: /rss.xml
Do blogów na bloxie: /rss2

np. http://annablack.blox.pl/rss2 lub http://wujek-dobra-rada.blogspot.com/feeds/posts/default (co przekierowuje na http://feeds.feedburner.com/WujekDobra-rada)

Jeśli robisz agregator na blogspocie to raczej ta wiedza Ci się nie przyda, bo blogspot sam rozpoznaje RSSy. Ale jeśli chcesz takie coś zrobić na własnej domenie lub na innej darmowej platformie blogowej to jak najbardziej. Możesz też wtedy skorzystać z takiego narzędzia: http://feed2js.org/index.php?s=build i wygenerować sobie feedy dopasowane do potrzeb np. ile ma być wyświetlanych ostatnich wpisów itp. Wadą tego rozwiązania jest to, że ich generowanie odbywa się na domenie feed2js.org, więc jeśli ona przestanie działać to i Twoje wygenerowane RSSy także przestaną się wyświetlać. Prościej jest więc korzystać ze wtyczki RSS Multi Importer, o której wspomniałem na początku, jeśli publikujesz na własnej domenie i korzystasz ze skryptu wordpress.